Op donderdag 13 maart presenteert Holland Baroque in de Haarlemse PHIL Travel Tunes, waar momenten van nostalgie, heimwee en hoop centraal staan. Zoekend in oude manuscripten zagen artistiek leiders Tineke en Judith Steenbrink dat bepaalde melodieën door Europa én daarbuiten reisden. Eenmaal aangekomen vermengden deze liederen en dansen zich met lokale tradities. Holland Baroque maakte een selectie en geeft een eigen geluid aan deze oeroude, reizende melodieën. Zo ontstond Travel Tunes, een programma waaruit blijkt dat interculturele uitwisseling door de eeuwen heen volop plaatsvond.
Judith Steenbrink: ‘Omdat de gevonden ‘traveling tunes’ uit alle hoeken van Europa en daarbuiten kwamen, vonden we het spannend om die verscheidenheid ook muzikaal te vertalen. Zo hoor je naast viool en cello ook een trombone, slagwerk, zang, gitaar, luit en klavecimbel. Verder is er een rol voor het percussie instrument tabla uit India en voor het zelden gehoorde, historische blaasinstrument serpent. Hoe een serpent klinkt? Een warm, laag en wat melancholisch geluid, maar het kan ook ruw en rauw klinken!’
Tineke Steenbrink: ‘Het was een heel avontuurlijk onderzoek! Er zijn zoveel aanwijzingen, en het is zo spannend om te ontdekken hoe muzikale culturen zich vermengen en welke traditionele gebruiken de muziek beïnvloeden. Uit de omvangrijke lijst van stukken is een keuze gemaakt en die zijn omgezet in arrangementen voor dit bijzondere ensemble. Natuurlijk is er plaats voor improvisaties en ook enkele zelfgeschreven Travel Tunes. Dat is Holland Baroque!’
Over Holland Baroque
Met onvermoeibare creativiteit en belangstelling verrijkt Holland Baroque de muzikale canon. Het orkest benadert de partituur als een onvoltooid kunstwerk: met kennis, kunde, fantasie én speelsheid wordt barok een nieuwe belevenis. Hiermee heeft Holland Baroque haar eigen herkenbare klank gevonden.
Michel Godard (Frankrijk) heeft met zijn bijzonder zeldzaam instrument de serpent een internationale carrière opgebouwd als solist, improvisator en componist. Serpentspelers zijn wereldwijd op twee handen te tellen, en dan zijn de meeste leerling van… Michel Godard. Hij beweegt zich moeiteloos tussen jazz, avant-garde en oude muziek.
Niti Ranjan Biswas (Bangladesh) is een van de meest gewilde tablaspelers en -leraren in Europa. Hij speelde met vele legendarische Indiase klassieke muzikanten. Als tabladocent is hij in staat om een uiterst ingewikkelde hoeveelheid kennis op een toegankelijke, systematische en uitnodigende manier over te brengen, waardoor hij studenten van over de hele wereld aantrekt.